Morten Uhrskov Jensen: Facebook fjerner Generation Identitærs konto – den politisk korrekte mastodont slår hårdt ned på ytringsfriheden
15. juni 2018
Facebooks monopollignende stilling bruger giganten til groft misbrug af egen magt
Den danske organisation Generation Identitær har aldrig skrevet eller ytret ét ulovligt ord. For to dage siden blev deres facebookkonto ikke desto mindre lukket med begrundelsen, at Generation Identitærs posteringer var imod Facebooks ”fællesskabsstandarder” eller ligefrem var ”hadefuld tale”.
Læs selv hvilke opslag, som Facebook har fjernet, inden Generation Identitærs konto blev lukket helt.
Som man vil kunne læse, er der ingen opslag, der opfordrer til vold, eller som er blot i nærheden af den danske racismeparagraf. Facebook er således ude i et helt andet ærinde end at fjerne indlæg og lukke konti, der overtræder lovgivningen i Danmark.
Generation Identitær kan berette, at den samme skæbne – lukning af konti hos Facebook – er overgået en stribe afdelinger af Generation Identitær i europæiske lande som Frankrig, Tyskland, Italien og Storbritannien. Jeg har selv kontrolleret dem i Frankrig, Tyskland og Storbritannien. I Frankrig og Tyskland er de helt forsvundet, og i Storbritannien er der blevet fjernet indlæg af Facebook. Kontroller eventuelt selv det hastigt skiftende internet.
Hvad er det dog for en organisation, Generation Identitær, der får Facebook til at lukke konti, selv om der intet ulovligt står i deres opslag? Lad os se, hvad danske Generation Identitær skriver om sig selv på deres hjemmeside. Under punktet ”Remigration” hedder det bl.a.:
”Remigration og repatriering bliver ofte forvekslet, men der er store forskelle på de to. Repatriering indebærer en tvungen hjemsendelse af ikke-vestlige indvandrere og deres efterkommere, og er det man tidligere har haft som løsningsmodel på det gamle højre…Vi er anti-utopister, og stræber efter en langt mere pragmatisk løsning: Vi mener at det er muligt at have afgrænset immigration, som vi havde det i tiden før masseindvandringen – så længe vores etnokulturelle identitet styrkes og bevares…Der findes mange andre tiltag, som for eksempel at belønne visse grupper for at migrere hjem. Dette gøres faktisk allerede i Danmark. Fælles for alle tiltagene er dog, at de kun giver mening at indføre, hvis man samtidig stopper med at give ikke-vestlige migranter ret til ophold i landet.”
For det første er der intet ulovligt i at skrive sådan, og for det andet er der udtryk for sund fornuft, ikke ekstremisme. Er man modstander af masseindvandring, ønsker man denne standset. Derpå ønsker man politiske tiltag, der på retsstatens grund reducerer antallet af utilpassede mennesker i Danmark fra den tredje verden. Det er, hvad Generation Identitær skitserer her.
Læs resten på Jyllands-Posten