Morten Uhrskov Jensen: Tak til Læger uden Grænser for deres desperate annonce i Weekendavisen

Læger uden Grænser bør stadig undersøges for kriminelle aktiviteter.

Læger uden Grænser var engang en entydigt agtværdig organisation, der hjalp i nødstedte områder. Såvel læger som sygeplejersker udførte et farligt og uegennyttigt arbejde. Det gør Læger uden Grænser fortsat en masse steder, og det er al ære værd. En ringe løn for et ofte farligt arbejde aftvinger respekt.

Nu har Læger uden Grænser imidlertid indrykket en helsides annonce i Weekendavisen på side 3 (muligvis også i andre aviser, men det er jeg ikke bekendt med). Teksten lyder:

”Der er danskere, der hader, at vi yder lægehjælp til alle uanset religion og hudfarve”.

Neden under denne tekst står der:

”Hvor går din grænse? Vi er aldrig i tvivl”.

Derpå er der en opfordring til at støtte Læger uden Grænser.

Så langt, så godt. Der er bare det ved det, at Læger uden Grænser indrykker denne annonce af en grund, og dertil skal lægges, at Læger uden Grænser ikke spiller med åbne kort.

I maj 2017 skrev jeg et blogindlæg med titlen ”Boykot Læger uden Grænser”. Her forklarede jeg, at Læger uden Grænser bevidst sejlede tæt op ad Libyens kyst for dér at samle asylsøgere op i vakkelvorne både, sat i Middelhavet af menneskesmuglere. Jeg skrev, at Læger uden Grænser dermed reelt gjorde sig medskyldig i menneskesmugling, og derfor opfordrede jeg til boykot af organisationen. I et indlæg af mig fra september i år kunne jeg konstatere, at diverse organisationer som Læger uden Grænser og andre ikke længere operererede på denne muligt kriminelle måde, men det skyldtes ikke uvilje mod at overtræde de europæiske landes lovgivninger, men alene den italienske regerings afvisning af skibe fra de såkaldte NGO’er – f.eks. Læger uden Grænser – der i rutefart bragte talløse personer fra Libyen til Europa.

Tænk, jeg tror heller ikke, at det er tilfældigt, at Læger uden Grænser bruger ganske mange penge på at indrykke en annonce i Weekendavisen, hvor de piver over, at ikke alle unisont bakker op om det samlede projekt. Jeg tror heller ikke, at det er et mærkværdigt sammentræf, at Læger uden Grænser anvender ordene ”religion” og ”hudfarve”.

Læs resten på Jyllands-Posten

Dansk Samling - CVR: 33917074 -  Jyllandsgade 60 - 9900 Frederikshavn - Danmark

Powered by wpsnet.com