Morten Uhrskov Jensen: Altinget.dk giver mig ret – Republikanerne i seriøse problemer
22. januar 2021
Det glæder mig, at Altinget har læst mine analyser.
I en aldeles glimrende artikel fra Altinget.dk fra i går den 20. januar gennemgås det nøje, hvorfor Republikanerne er i en eksistenskrise som nationalt parti. Overskriften hedder lidt anonymt:
”Her er graferne, der viser, hvordan Joe Biden vandt valget i USA”
De forskellige vælgergruppers stemmeafgivning gennemgås nøje, både hvad angår uddannelse, køn og etnicitet. Konklusionen er bl.a. denne:
”Men i det store billede er det stadig et faktum, at demokraterne og Joe Biden vandt komfortabelt i samtlige 50 stater, hvis kun ikke-hvide vælgere kunne stemme. Det viser, at republikanerne står med en enorm strategisk udfordring i takt med, at valgdeltagelsen blandt sorte og latinoer vokser. Uden større opbakning blandt disse vælgere, får republikanerne i stigende grad svært ved at vinde stater som Arizona, Nevada og Georgia tilbage.”
Det er nemlig korrekt, og det har været billedet i mange årtier. Demokraterne får meget store flertal – blandt latinoer og asiater – og enorme flertal blandt sorte amerikanere.
Resten kan læses hos Jyllands-Posten