Morten Uhrskov Jensen: Den venstreekstreme racismeindustri skyer ingen midler

Rapport i Storbritannien fandt ingen diskrimination mod minoriteter – nu sammenlignes den sorte formand med en ”onkel Tom”.

Oven på det racistiske Black Lives Matters' hærgen i flere engelske byer sidste år besluttede den britiske regering at nedsætte en kommission, der skulle undersøge, om der finder systematisk racisme sted i Storbritannien. Blandt de 11 medlemmer var der én hvid brite, resten var ikkehvide. Sådan set ret afslørende, at den antihvide racisme på forhånd gav sig til kende ved allernådigst at tillade én oprindelig brite sæde i kommissionen.

Hvad blev mon så resultatet af kommissionens undersøgelser?

Såmænd, at der ikke findes systemisk racisme i Storbritannien rettet imod minoriteter sted. 

Kommissionens formand Tony Sewell, der selv er sort, er efterfølgende af de venstreekstreme racister på universiteterne og andre steder blevet kaldt spændende ting: Et ”trofæ” (for de hvide), ”husneger” og ”raceforræder”. Han er tillige blevet sammenlignet med Joseph Göebbels, og det er blevet foreslået, at han hører bedre hjemme i Ku Klux Klan.

Læs resten hos Jyllands-Posten

Dansk Samling - CVR: 33917074 -  Jyllandsgade 60 - 9900 Frederikshavn - Danmark

Powered by wpsnet.com